FWC-3A10F
Manufacturer
Eaton
VIGOR # :
Description
FUSE CARTRIDGE 3A 700VAC/700VDC
Catalog
Electrical, Specialty Fuses
DataSheet
FWC-3A10F PDF
Type Description
Series:FWC
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge
Current Rating (Amps):3A
Voltage Rating - AC:700 V
Voltage Rating - DC:700 V
Response Time:-
Applications:-
Features:-
Class:-
Approval Agency:CE, UL
Operating Temperature:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:200kA AC, 10kA DC
Package / Case:5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Size / Dimension:0.252" Dia x 1.252" L (6.40mm x 31.80mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
C10M6
C10M6
FUSE CARTRIDGE 6A 500VAC 5AG