BMT1201H8.5F-04
Manufacturer
BeStar Technologies, Inc.
VIGOR # :
Description
TRANSDUCER MAGNT 1.5V 12MM PCB
Catalog
Alarms, Buzzers, and Sirens
DataSheet
BMT1201H8.5F-04 PDF
Type Description
Series:BMT
Package:Box
Part Status:Active
Driver Circuitry:-
Input Type:-
Voltage - Rated:1.5 V
Voltage Range:1 ~ 2V
Frequency:2.743kHz
Technology:Magnetic
Operating Mode:-
Duration:-
Sound Pressure Level (SPL):85dB @ 1.5V, 10cm
Current - Supply:60mA
Port Location:Top
Operating Temperature:-20°C ~ 60°C
Approval Agency:-
Ratings:-
Ingress Protection:-
Mounting Type:Through Hole
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.472" Dia (12.00mm)
Height - Seated (Max):0.335" (8.50mm)