BR2618L-12
Manufacturer
International Components Corp.
VIGOR # :
Description
BUZZER MAGNETIC 12V 25.8MM PNL
Catalog
Alarms, Buzzers, and Sirens
DataSheet
BR2618L-12 PDF
Type Description
Series:BR2618L
Package:Tray
Part Status:Active
Driver Circuitry:Indicator, Internally Driven
Input Type:DC
Voltage - Rated:12 V
Voltage Range:7 ~ 16V
Frequency:400Hz
Technology:Magnetic
Operating Mode:Single Tone
Duration:-
Sound Pressure Level (SPL):95dB @ 12V, 10cm
Current - Supply:23mA
Port Location:Top
Operating Temperature:-20°C ~ 60°C
Approval Agency:-
Ratings:-
Ingress Protection:-
Mounting Type:Panel Mount, Flange
Termination:Wire Leads
Size / Dimension:1.016" Dia (25.80mm)
Height - Seated (Max):0.693" (17.60mm)