BRT1209PF-12
Manufacturer
International Components Corp.
VIGOR # :
Description
MAGNETIC TRANSDUCER, EXT.DRIVE
Catalog
Alarms, Buzzers, and Sirens
DataSheet
BRT1209PF-12 PDF
Type Description
Series:BRT1209PF
Package:Tray
Part Status:Active
Driver Circuitry:Transducer, Externally Driven
Input Type:DC
Voltage - Rated:12 V
Voltage Range:6 ~ 15V
Frequency:2.4kHz
Technology:Magnetic
Operating Mode:Single Tone
Duration:-
Sound Pressure Level (SPL):85dB @ 12V, 10cm
Current - Supply:40mA
Port Location:Top
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Approval Agency:-
Ratings:-
Ingress Protection:-
Mounting Type:Through Hole
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.472" Dia (12.00mm)
Height - Seated (Max):0.374" (9.50mm)