CT43P-35W300-1
Manufacturer
Challenge Electronics
VIGOR # :
Description
AUD. PIEZO XDCR 1-35V
Catalog
Alarms, Buzzers, and Sirens
DataSheet
CT43P-35W300-1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Driver Circuitry:Transducer, Externally Driven
Input Type:Peak-Peak Signal
Voltage - Rated:30 V
Voltage Range:1 ~ 35V
Frequency:3kHz
Technology:Piezo
Operating Mode:Single Tone
Duration:-
Sound Pressure Level (SPL):110dB @ 30V, 30cm
Current - Supply:8mA
Port Location:Top
Operating Temperature:-30°C ~ 70°C
Approval Agency:-
Ratings:-
Ingress Protection:-
Mounting Type:Wire Lead
Termination:Wire Leads
Size / Dimension:1.693" Dia (43.00mm)
Height - Seated (Max):0.709" (18.00mm)