BRT2821P-12
Manufacturer
International Components Corp.
VIGOR # :
Description
MAGNETIC TRANSDUCER W/CIRCUIT
Catalog
Alarms, Buzzers, and Sirens
DataSheet
BRT2821P-12 PDF
Type Description
Series:BRT2821
Package:Tray
Part Status:Active
Driver Circuitry:Transducer, Externally Driven
Input Type:DC
Voltage - Rated:12 V
Voltage Range:9 ~ 15V
Frequency:2.8kHz
Technology:Magnetic
Operating Mode:Single Tone
Duration:-
Sound Pressure Level (SPL):95dB @ 12V, 30cm
Current - Supply:40mA
Port Location:Top
Operating Temperature:-20°C ~ 60°C
Approval Agency:-
Ratings:-
Ingress Protection:-
Mounting Type:Through Hole
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.102" Dia (28.00mm)
Height - Seated (Max):0.768" (19.50mm)