BSP1109-05H1.7
Manufacturer
BeStar Technologies, Inc.
VIGOR # :
Description
TRANSDUCER PIEZO 5V 11X9MM SMD
Catalog
Alarms, Buzzers, and Sirens
DataSheet
BSP1109-05H1.7 PDF
Type Description
Series:BSP
Package:Box
Part Status:Active
Driver Circuitry:Transducer, Externally Driven
Input Type:Peak-Peak Signal
Voltage - Rated:5 V
Voltage Range:1 ~ 25V
Frequency:4.1kHz
Technology:Piezo
Operating Mode:Single Tone
Duration:-
Sound Pressure Level (SPL):70dB @ 5V, 10cm
Current - Supply:1mA
Port Location:Top
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Approval Agency:-
Ratings:-
Ingress Protection:-
Mounting Type:Surface Mount
Termination:Solder Tabs
Size / Dimension:0.433" L x 0.354" W (11.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max):0.067" (1.70mm)