BR2618L-24
Manufacturer
International Components Corp.
VIGOR # :
Description
ELECTRONIC BUZZER, 12 VDC
Catalog
Alarms, Buzzers, and Sirens
DataSheet
BR2618L-24 PDF
Type Description
Series:BR2618L
Package:Tray
Part Status:Active
Driver Circuitry:Indicator, Internally Driven
Input Type:DC
Voltage - Rated:24 V
Voltage Range:20 ~ 28V
Frequency:400Hz
Technology:Magnetic
Operating Mode:-
Duration:-
Sound Pressure Level (SPL):95dB @ 24V, 10cm
Current - Supply:21mA
Port Location:Top
Operating Temperature:-20°C ~ 60°C
Approval Agency:-
Ratings:-
Ingress Protection:-
Mounting Type:Panel Mount, Flange
Termination:Wire Leads
Size / Dimension:1.016" Dia (25.80mm)
Height - Seated (Max):0.693" (17.60mm)