BRP1408P-12-CS
Description
PIEZO ALARM W/INTERNAL CIRCUIT
DataSheet
BRP1408P-12-CS PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Driver Circuitry:Indicator, Internally Driven
Input Type:DC
Voltage - Rated:12 V
Voltage Range:3 ~ 16V
Frequency:4kHz
Technology:Piezo
Operating Mode:Continuous
Duration:-
Sound Pressure Level (SPL):80dB @ 10V, 10cm
Current - Supply:7mA
Port Location:Top
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Approval Agency:-
Ratings:-
Ingress Protection:-
Mounting Type:Through Hole
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.543" Dia (13.80mm)
Height - Seated (Max):0.299" (7.60mm)