BRP1407P-20
Manufacturer
International Components Corp.
VIGOR # :
Description
PIEZO TRANSDUCER, EXTERNAL DRIVE
Catalog
Alarms, Buzzers, and Sirens
DataSheet
BRP1407P-20 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Driver Circuitry:Transducer, Externally Driven
Input Type:Peak-Peak Signal
Voltage - Rated:20 V
Voltage Range:1 ~ 20V
Frequency:4kHz
Technology:Piezo
Operating Mode:Continuous
Duration:-
Sound Pressure Level (SPL):80dB @ 10V, 10cm
Current - Supply:1mA
Port Location:Top
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Approval Agency:-
Ratings:Washable
Ingress Protection:-
Mounting Type:Through Hole
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.543" Dia (13.80mm)
Height - Seated (Max):0.299" (7.60mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
MB 12 - 5 V
MB 12 - 5 V
BUZZER
UT-09-515-Q
UT-09-515-Q
ULTRA PANEL MOUNT STACCATO ALARM
SBT5CLMMPPC
SBT5CLMMPPC
IEC 3.3-5VDC 90DB CARDIAC ROHS S
BRP1407P-20
BRP1407P-20
CABLE GLAND 3-8MM PG9 BRASS
CBL FMALE TO MALE 5POS 0.98'