BRP4549S-110-C
Manufacturer
International Components Corp.
VIGOR # :
Description
PIEZO ALARM, PANEL MOUNT
Catalog
Alarms, Buzzers, and Sirens
DataSheet
BRP4549S-110-C PDF
Type Description
Series:BRP4549S-110-C
Package:Tray
Part Status:Active
Driver Circuitry:Indicator, Internally Driven
Input Type:AC
Voltage - Rated:110 V
Voltage Range:30 ~ 120V
Frequency:2.9kHz
Technology:Piezo
Operating Mode:Single Tone
Duration:-
Sound Pressure Level (SPL):90dB @ 110V, 30cm
Current - Supply:30mA
Port Location:Top
Operating Temperature:-20°C ~ 60°C
Approval Agency:-
Ratings:-
Ingress Protection:-
Mounting Type:Panel Mount
Termination:Screw Terminal, Quick Connect Tab - 0.248" (6.30mm)
Size / Dimension:1.713" Dia (43.50mm)
Height - Seated (Max):1.969" (50.00mm)