BPS6055L-12-C
Manufacturer
International Components Corp.
VIGOR # :
Description
PIEZO SIREN, 12 VDC
Catalog
Alarms, Buzzers, and Sirens
DataSheet
BPS6055L-12-C PDF
Type Description
Series:BPS6055L-12-C
Package:Box
Part Status:Active
Driver Circuitry:Indicator, Internally Driven
Input Type:DC
Voltage - Rated:12 V
Voltage Range:6 ~ 12V
Frequency:2.5kHz ~ 3kHz
Technology:Piezo
Operating Mode:Siren
Duration:-
Sound Pressure Level (SPL):115dB @ 12V, 100cm
Current - Supply:350mA
Port Location:User Defined
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Approval Agency:-
Ratings:-
Ingress Protection:-
Mounting Type:Bracket Mount
Termination:Wire Leads
Size / Dimension:3.346" L x 2.362" W (85.00mm x 60.00mm)
Height - Seated (Max):2.165" (55.00mm)