BMT1201H8.5F-02
Manufacturer
BeStar Technologies, Inc.
VIGOR # :
Description
TRANSDUCER MAGNT 1.5V 12MM PCB
Catalog
Alarms, Buzzers, and Sirens
DataSheet
BMT1201H8.5F-02 PDF
Type Description
Series:BMT
Package:Box
Part Status:Active
Driver Circuitry:-
Input Type:-
Voltage - Rated:1.5 V
Voltage Range:1 ~ 3.5V
Frequency:2.048kHz
Technology:Magnetic
Operating Mode:-
Duration:-
Sound Pressure Level (SPL):85dB @ 1.5V, 10cm
Current - Supply:15mA
Port Location:Top
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C
Approval Agency:-
Ratings:-
Ingress Protection:-
Mounting Type:Through Hole
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.472" Dia (12.00mm)
Height - Seated (Max):0.335" (8.50mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SMT-1324-TW-1V-HT-R
SMT-1324-TW-1V-HT-R
SURFACE MOUNT TRANSDUCER 1.5 V0-
CPE-203
CPE-203
AUDIO PIEZO INDICATOR 3-20V TH
SBT5DLMSPPC
SBT5DLMSPPC
IEC 3.3-5VDC 90DB DRUG-FLUID ROH
BMT1201H8.5F-02
BMT1201H8.5F-02
TRANSDUCER MAGNT 1.5V 12MM PCB