SMT8585-03H3.6-06
Manufacturer
BeStar Technologies, Inc.
VIGOR # :
Description
BUZZER
DataSheet
SMT8585-03H3.6-06 PDF
Type Description
Series:SMT
Package:Box
Part Status:Active
Driver Circuitry:Transducer, Externally Driven
Input Type:-
Voltage - Rated:6 V
Voltage Range:6 ~ 9 V
Frequency:2.73kHz
Technology:Electromechanical/Magnetic
Operating Mode:-
Duration:-
Sound Pressure Level (SPL):85dB @ 6V, 10cm
Current - Supply:110mA
Port Location:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Termination:Solder Pads
Size / Dimension:0.335" L x 0.335" W (8.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max):0.142" (3.60mm)