BMT1205H8.5F
Manufacturer
BeStar Technologies, Inc.
VIGOR # :
Description
TRANSDUCER MAGNT 5V 12MM PCB MT
Catalog
Alarms, Buzzers, and Sirens
DataSheet
BMT1205H8.5F PDF
Type Description
Series:BMT
Package:Box
Part Status:Active
Driver Circuitry:-
Input Type:-
Voltage - Rated:5 V
Voltage Range:1 ~ 5V
Frequency:2.048kHz
Technology:Magnetic
Operating Mode:-
Duration:-
Sound Pressure Level (SPL):85dB @ 5V, 10cm
Current - Supply:40mA
Port Location:Top
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C
Approval Agency:-
Ratings:-
Ingress Protection:-
Mounting Type:Through Hole
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.472" Dia (12.00mm)
Height - Seated (Max):0.335" (8.50mm)