BRT1615P-12-C
Manufacturer
International Components Corp.
VIGOR # :
Description
MAGNETIC TRANSDUCER W/CIRCUIT
Catalog
Alarms, Buzzers, and Sirens
DataSheet
BRT1615P-12-C PDF
Type Description
Series:BRT1615P-C
Package:Tray
Part Status:Active
Driver Circuitry:Transducer, Externally Driven
Input Type:DC
Voltage - Rated:12 V
Voltage Range:8 ~ 16V
Frequency:2.2kHz
Technology:Magnetic
Operating Mode:Single Tone
Duration:-
Sound Pressure Level (SPL):85dB @ 12V, 10cm
Current - Supply:30mA
Port Location:Top
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Approval Agency:-
Ratings:-
Ingress Protection:-
Mounting Type:Through Hole
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.571" (14.50mm)