SMT1411-03H3.5
Manufacturer
BeStar Technologies, Inc.
VIGOR # :
Description
TRANSDUCER MAGNT 3V 14X11MM SMD
Catalog
Alarms, Buzzers, and Sirens
DataSheet
SMT1411-03H3.5 PDF
Type Description
Series:SMT
Package:Box
Part Status:Active
Driver Circuitry:-
Input Type:-
Voltage - Rated:3 V
Voltage Range:2 ~ 4.5V
Frequency:3.2kHz
Technology:Magnetic
Operating Mode:-
Duration:-
Sound Pressure Level (SPL):87dB @ 3V, 10cm
Current - Supply:70mA
Port Location:Side
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Approval Agency:-
Ratings:-
Ingress Protection:-
Mounting Type:Surface Mount
Termination:Solder Pads
Size / Dimension:0.551" L x 0.433" W (14.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max):0.138" (3.50mm)