CT30P-30T260-1X
Manufacturer
Challenge Electronics
VIGOR # :
Description
AUD. PIEZO XDCR IP68 1-30V
Catalog
Alarms, Buzzers, and Sirens
DataSheet
CT30P-30T260-1X PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Driver Circuitry:Transducer, Externally Driven
Input Type:Peak-Peak Signal
Voltage - Rated:12 V
Voltage Range:1 ~ 30V
Frequency:2.6kHz
Technology:Piezo
Operating Mode:Single Tone
Duration:-
Sound Pressure Level (SPL):103dB @ 12V, 10cm
Current - Supply:10mA
Port Location:Top
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Approval Agency:-
Ratings:-
Ingress Protection:IP68 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type:Through Hole
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)