EM4015LW-38C10NF
Manufacturer
Soberton, Inc.
VIGOR # :
Description
MIC COND ANALOG OMNI -38DB 4MM D
Catalog
Microphones
DataSheet
EM4015LW-38C10NF PDF
Type Description
Series:EM
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Electret Condenser
Output Type:Analog
Direction:Omnidirectional
Frequency Range:50 Hz ~ 10.0 kHz
Sensitivity:-38dB ±3dB @ 94dB SPL
S/N Ratio:58dB
Impedance:2.2 kOhms
Voltage - Rated:2 V
Voltage Range:1 V ~ 10.0 V
Current - Supply:500 µA
Port Location:Top
Ratings:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination:Wire Leads
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Height (Max):0.063" (1.60mm)