MA-FFA421-A10-4
Manufacturer
Gettop Acoustics
VIGOR # :
Description
TP ANALOG MEMS MIC 2.75x1.85
Catalog
Microphones
DataSheet
MA-FFA421-A10-4 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Type:MEMS (Silicon)
Output Type:Analog
Direction:Omnidirectional
Frequency Range:100 Hz ~ 10.0 kHz
Sensitivity:-42dB ±1dB @ 94dB SPL
S/N Ratio:59dB
Impedance:400 Ohms
Voltage - Rated:2 V
Voltage Range:1.6 V ~ 3.6 V
Current - Supply:200 µA
Port Location:Top
Ratings:-
Termination:Solder Pads
Size / Dimension:0.108" L x 0.073" W (2.75mm x 1.85mm)
Height (Max):0.039" (1.00mm)