MD-HRA261-H10-2
Manufacturer
Gettop Acoustics
VIGOR # :
Description
BP DIGITAL MEMS MIC 3.5X2.65
Catalog
Microphones
DataSheet
MD-HRA261-H10-2 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Type:MEMS (Silicon)
Output Type:Digital, PDM
Direction:Omnidirectional
Frequency Range:100 Hz ~ 10.0 kHz
Sensitivity:-26dB ±1dB @ 94dB SPL
S/N Ratio:63dB
Impedance:-
Voltage - Rated:1.8 V
Voltage Range:1.62 V ~ 3.6 V
Current - Supply:800 µA
Port Location:Bottom
Ratings:-
Termination:Solder Pads
Size / Dimension:0.138" L x 0.104" W (3.50mm x 2.65mm)
Height (Max):0.043" (1.08mm)