CR8450-1000
Manufacturer
CR Magnetics, Inc.
VIGOR # :
Description
CURR SENSE XFMR 100A IN-LINE
Catalog
Current Sense Transformers
DataSheet
CR8450-1000 PDF
Type Description
Series:CR8400
Package:Bulk
Part Status:Active
Frequency Range:20Hz ~ 200kHz
Type:Non-Invasive (Solid Core)
Current Rating (Amps):-
Inductance:-
ET (Volt-Time):1000:1
Turns Ratio - Primary:Secondary:21Ohm
Current Ratio:-
DC Resistance (DCR):Free Hanging (In-Line)
Ratings:1.700" L x 1.450" W (43.18mm x 36.83mm)
Mounting Type:0.550" (13.97mm)
Size / Dimension:Wire Leads
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CT-06-50
CT-06-50
CURR SENSE XFMR T/H
AC1075
AC1075
CURR SENSE XFMR 75A T/H
CST206-2A-B
CST206-2A-B
CURR SENSE XFMR 80A T/H
CR8450-1000
CR8450-1000
CURR SENSE XFMR 100A IN-LINE