HC-49/U-S18000000ABJB
Manufacturer
Citizen Finedevice Co., LTD.
VIGOR # :
Description
CRYSTAL 18.0000MHZ 18PF TH
Catalog
Crystals
DataSheet
HC-49/U-S18000000ABJB PDF
Type Description
Series:HC49US
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:MHz Crystal
Frequency:18 MHz
Frequency Stability:±50ppm
Frequency Tolerance:±30ppm
Load Capacitance:18pF
ESR (Equivalent Series Resistance):50 Ohms
Operating Mode:Fundamental
Operating Temperature:-10°C ~ 60°C
Ratings:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:HC-49/US
Size / Dimension:0.453" L x 0.183" W (11.50mm x 4.66mm)
Height - Seated (Max):0.138" (3.50mm)