FC8AQCCMC3.6864-T1
Manufacturer
Fox Electronics
VIGOR # :
Description
CRYSTAL 3.6864MHZ 20PF SMD
Catalog
Crystals
DataSheet
FC8AQCCMC3.6864-T1 PDF
Type Description
Series:FQ1045A
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:MHz Crystal
Frequency:3.6864 MHz
Frequency Stability:±30ppm
Frequency Tolerance:±30ppm
Load Capacitance:20pF
ESR (Equivalent Series Resistance):150 Ohms
Operating Mode:Fundamental
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.394" L x 0.177" W (10.00mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):0.067" (1.70mm)