FC4UTCBAF12.0-BAG100
Manufacturer
Fox Electronics
VIGOR # :
Description
CRYSTAL 12.0000MHZ SERIES TH
Catalog
Crystals
DataSheet
FC4UTCBAF12.0-BAG100 PDF
Type Description
Series:HC49ULF
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:MHz Crystal
Frequency:12 MHz
Frequency Stability:±50ppm
Frequency Tolerance:±30ppm
Load Capacitance:Series
ESR (Equivalent Series Resistance):30 Ohms
Operating Mode:Fundamental
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Ratings:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:HC-49/U
Size / Dimension:0.435" L x 0.183" W (11.05mm x 4.65mm)
Height - Seated (Max):0.530" (13.46mm)