FC4STCBMF8.0-BAG200
Manufacturer
Fox Electronics
VIGOR # :
Description
CRYSTAL 8.0000MHZ 20PF TH
Catalog
Crystals
DataSheet
FC4STCBMF8.0-BAG200 PDF
Type Description
Series:HC49SLF
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:MHz Crystal
Frequency:8 MHz
Frequency Stability:±50ppm
Frequency Tolerance:±30ppm
Load Capacitance:20pF
ESR (Equivalent Series Resistance):80 Ohms
Operating Mode:Fundamental
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Ratings:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:HC-49/US
Size / Dimension:0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Height - Seated (Max):0.142" (3.60mm)