CVCO55BE-2900-3273
Manufacturer
Crystek Corporation
VIGOR # :
Description
VCO 3086.5MHZ 0.5-18V 12.7X12.7
Catalog
VCOs (Voltage Controlled Oscillators)
DataSheet
CVCO55BE-2900-3273 PDF
Type Description
Series:CVCO55
Package:Strip
Part Status:Active
Frequency Range:2900 ~ 3273MHz
Frequency - Center:3086.5MHz
Voltage - Supply:8V
Tuning Voltage (VDC):0.5 V ~ 18.0 V
2nd Harmonic, Typ (dBc):-10
Icc Max:35mA
Pushing (MHz/V):0.5
Power (dBm):0 ±3
Phase Noise Typ (dBc/Hz):-100
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Package / Case:16-QFN, Variant
Size / Dimension:0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height:0.150" (3.81mm)