CVCO45CL-0421-0441
Manufacturer
Crystek Corporation
VIGOR # :
Description
VCO 431MHZ 0.5-2.7V 12.7X10.16MM
Catalog
VCOs (Voltage Controlled Oscillators)
DataSheet
CVCO45CL-0421-0441 PDF
Type Description
Series:CVCO45
Package:Strip
Part Status:Active
Frequency Range:421 ~ 441MHz
Frequency - Center:431MHz
Voltage - Supply:3V
Tuning Voltage (VDC):0.5 V ~ 2.7 V
2nd Harmonic, Typ (dBc):-15
Icc Max:10mA
Pushing (MHz/V):1
Power (dBm):0 ±3
Phase Noise Typ (dBc/Hz):-100
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Package / Case:6-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.500" L x 0.400" W (12.70mm x 10.16mm)
Height:0.165" (4.20mm)