CVCO45CL-0430-0470
Manufacturer
Crystek Corporation
VIGOR # :
Description
VCO 450MHZ 0-4.5V 12.7X10.16MM
Catalog
VCOs (Voltage Controlled Oscillators)
DataSheet
CVCO45CL-0430-0470 PDF
Type Description
Series:CVCO45
Package:Strip
Part Status:Active
Frequency Range:430 ~ 470MHz
Frequency - Center:450MHz
Voltage - Supply:5V
Tuning Voltage (VDC):0 V ~ 4.5 V
2nd Harmonic, Typ (dBc):-15
Icc Max:10mA
Pushing (MHz/V):1
Power (dBm):2 ±2
Phase Noise Typ (dBc/Hz):-104
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Package / Case:6-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.500" L x 0.400" W (12.70mm x 10.16mm)
Height:0.165" (4.20mm)