CVCO55BE-1660-1760
Manufacturer
Crystek Corporation
VIGOR # :
Description
VCO 1710MHZ 0.3-4.7V 12.7X12.7MM
Catalog
VCOs (Voltage Controlled Oscillators)
DataSheet
CVCO55BE-1660-1760 PDF
Type Description
Series:CVCO55
Package:Strip
Part Status:Active
Frequency Range:1660 ~ 1760MHz
Frequency - Center:1710MHz
Voltage - Supply:5V
Tuning Voltage (VDC):0.3 V ~ 4.7 V
2nd Harmonic, Typ (dBc):-15
Icc Max:35mA
Pushing (MHz/V):2
Power (dBm):2.5 ±2.5
Phase Noise Typ (dBc/Hz):-100
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Package / Case:16-QFN, Variant
Size / Dimension:0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height:0.150" (3.81mm)