MOT-IG32PGM-24VDC
Manufacturer
ISL Products International
VIGOR # :
Description
GEAR MOTOR BRUSH 24V W/WIRES
Catalog
Motors - AC, DC
DataSheet
MOT-IG32PGM-24VDC PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Type:DC Motor
Function:Gearmotor
Motor Type:Brushed
Voltage - Rated:24VDC
RPM:96 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm):128.5 / 945
Power - Rated:15W
Encoder Type:-
Size / Dimension:Round - 1.417" Dia (36.00mm)
Diameter - Shaft:0.236" (6.00mm)
Length - Shaft and Bearing:3.622" (92.00mm)
Mounting Hole Spacing:0.709" (18.00mm)