WO-3809X-15
Manufacturer
Lin Engineering
VIGOR # :
Description
STEPPER MOTOR
Catalog
Stepper Motors
DataSheet
WO-3809X-15 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Type:-
Coil Type:Bipolar
Voltage - Rated:24VDC
Current Rating (Amps):300 mA
Steps per Revolution:400
Step Angle:0.9°
Accuracy:-
Torque - Holding (oz-in / mNm):6 / 42.37
Size / Dimension:Round - 1.429" Dia (36.30mm)
NEMA Frame Size:14
Diameter - Shaft:0.197" (5.00mm)
Length - Shaft and Bearing:0.591" (15.00mm)
Mounting Hole Spacing:-
Termination Style:Wire Leads
Operating Temperature:-20°C ~ 50°C
Coil Resistance:15.1 Ohms