WO-211-20-02-RO
Manufacturer
Lin Engineering
VIGOR # :
Description
STEPPER MOTOR
Catalog
Stepper Motors
DataSheet
WO-211-20-02-RO PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Type:-
Coil Type:Bipolar
Voltage - Rated:24VDC
Current Rating (Amps):1.3 A
Steps per Revolution:200
Step Angle:1.8°
Accuracy:-
Torque - Holding (oz-in / mNm):16.6 / 117.22
Size / Dimension:Square - 1.110" x 1.110" (28.20mm x 28.20mm)
NEMA Frame Size:11
Diameter - Shaft:0.197" (5.00mm)
Length - Shaft and Bearing:0.787" (20.00mm)
Mounting Hole Spacing:0.906" (23.00mm)
Termination Style:Wire Leads
Operating Temperature:-20°C ~ 50°C
Coil Resistance:1.9 Ohms