15M020D1B-N
Manufacturer
Portescap
VIGOR # :
Description
STEPPER MOTOR PM BIPOLAR 5V
Catalog
Stepper Motors
DataSheet
15M020D1B-N PDF
Type Description
Series:15M
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Permanent Magnet
Coil Type:Bipolar
Voltage - Rated:5VDC
Current Rating (Amps):125 mA
Steps per Revolution:20
Step Angle:18°
Accuracy:-
Torque - Holding (oz-in / mNm):0.55 / 3.9
Size / Dimension:Round - 0.610" Dia (15.50mm)
NEMA Frame Size:-
Diameter - Shaft:0.059" (1.50mm)
Length - Shaft and Bearing:0.394" (10.00mm)
Mounting Hole Spacing:0.787" (20.00mm)
Termination Style:Wire Leads
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Coil Resistance:40 Ohms