PM42S-075-065
DataSheet
PM42S-075-065 PDF
Type Description
Series:-
Coil Type:Bipolar
Voltage - Rated:24VDC
Current Rating (Amps):0.65 A
Accuracy:-
Torque - Holding (oz-in / mNm):-
Size / Dimension:Round - 1.650" Dia (42.00mm)
NEMA Frame Size:-
Diameter - Shaft:0.118" (3.00mm)
Length - Shaft and Bearing:0.394" (10.00mm)
Mounting Hole Spacing:1.949" (49.50mm)
Termination Style:Wire Leads with Connector
Operating Temperature:-20°C ~ 50°C
Coil Resistance:5.4 Ohms