PM35L-075-016
Manufacturer
Lin Engineering
VIGOR # :
Description
PERMANENT MAGNET STEPPER MOTOR
Catalog
Stepper Motors
DataSheet
PM35L-075-016 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Type:-
Coil Type:Bipolar
Voltage - Rated:24VDC
Current Rating (Amps):0.16 A
Steps per Revolution:48
Step Angle:7.5°
Accuracy:-
Torque - Holding (oz-in / mNm):8.64 / 61
Size / Dimension:Round - 1.378" Dia (35.00mm)
NEMA Frame Size:-
Diameter - Shaft:0.118" (3.00mm)
Length - Shaft and Bearing:0.394" (10.00mm)
Mounting Hole Spacing:1.650" (42.00mm)
Termination Style:Wire Leads with Connector
Operating Temperature:-20°C ~ 50°C
Coil Resistance:75 Ohms
Features:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
PD60-3-1161
PD60-3-1161
STEPPER MOTOR HYBRID BIPOLAR 24V
NEMA11-13-01D-AMT112S
NEMA11-13-01D-AMT112S
STEPPER MOTOR W/ INCREMENTAL ENC
29SM-K250-00V
29SM-K250-00V
STEP MOTOR HYBRID UNIPOLAR 24V
PM35L-075-016
PM35L-075-016
PERMANENT MAGNET STEPPER MOTOR
CBL USB MNI A RCPT-B PLUG 100MM