PM20S-180-033
Manufacturer
Lin Engineering
VIGOR # :
Description
PERMANENT MAGNET STEPPER MOTOR
Catalog
Stepper Motors
DataSheet
PM20S-180-033 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Type:-
Coil Type:Bipolar
Voltage - Rated:12VDC
Current Rating (Amps):0.33 A
Steps per Revolution:20
Step Angle:18°
Accuracy:-
Torque - Holding (oz-in / mNm):1.18 / 8.34
Size / Dimension:Round - 0.787" Dia (20.00mm)
NEMA Frame Size:-
Diameter - Shaft:0.059" (1.50mm)
Length - Shaft and Bearing:0.394" (10.00mm)
Mounting Hole Spacing:0.984" (25.00mm)
Termination Style:Wire Leads with Connector
Operating Temperature:-20°C ~ 50°C
Coil Resistance:10.3 Ohms