B12-255-B-3
Manufacturer
Saia (Division of Johnson Electric)
VIGOR # :
Description
OPEN FRAME SOLENOID B12 - 12 VDC
Catalog
Solenoids, Actuators
DataSheet
B12-255-B-3 PDF
Part Status:Active
Technology:Electromechanical
Type:Open Frame (Pull)
Duty Cycle:Intermittent
Voltage - Rated:12VDC
Stroke Length:0.100" (2.54mm)
Power (Watts):5.2 W
DC Resistance (DCR):27.7Ohm
Bushing Thread:-
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:0.630" L x 0.320" W x 0.400" H (16.00mm x 8.13mm x 10.16mm)
Diameter - Shaft:0.157" (4.00mm)