B17-254-A-1
Manufacturer
Saia (Division of Johnson Electric)
VIGOR # :
Description
OPEN FRAME SOLENOID B17 - 12 VDC
Catalog
Solenoids, Actuators
DataSheet
B17-254-A-1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Technology:Electromechanical
Type:Open Frame (Pull)
Duty Cycle:-
Voltage - Rated:-
Stroke Length:0.100" (2.54mm)
Power (Watts):-
DC Resistance (DCR):89Ohm
Bushing Thread:-
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:0.790" L x 0.510" W x 0.590" H (20.07mm x 12.95mm x 14.99mm)
Diameter - Shaft:0.190" (4.83mm)