B22-255-M-36
Manufacturer
Saia (Division of Johnson Electric)
VIGOR # :
Description
OPEN FRAME SOLENOID B22 - 12 VDC
Catalog
Solenoids, Actuators
DataSheet
B22-255-M-36 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Technology:Electromechanical
Type:Open Frame (Pull)
Duty Cycle:Intermittent
Voltage - Rated:12VDC
Stroke Length:0.500" (12.70mm)
Power (Watts):39.6 W
DC Resistance (DCR):3.6Ohm
Bushing Thread:-
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Size / Dimension:1.610" L x 1.310" W x 1.470" H (40.89mm x 33.27mm x 37.34mm)
Diameter - Shaft:0.500" (12.70mm)