EL240A20-05
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
VIGOR # :
Description
SSR RELAY SPST-NO 20A 24-280V
Catalog
Solid State Relays
DataSheet
EL240A20-05 PDF
Type Description
Series:EL
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Chassis Mount
Circuit:SPST-NO (1 Form A)
Output Type:AC, Zero Cross
Voltage - Input:4 ~ 8VDC
Voltage - Load:24 V ~ 280.0 V
Load Current:20 A
On-State Resistance (Max):-
Termination Style:Quick Connect - 0.187"/0.250"