D53RV50C
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
VIGOR # :
Description
SSR RELAY 3PST-NO 50A 48-530V
Catalog
Solid State Relays
DataSheet
D53RV50C PDF
Type Description
Series:53RV
Package:Tube
Part Status:Active
Mounting Type:Chassis Mount
Circuit:3PST-NO (3 Form A)
Output Type:AC
Voltage - Input:4 ~ 32VDC
Voltage - Load:48 V ~ 530.0 V
Load Current:50 A