DC100D10
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
VIGOR # :
Description
SSR RELAY SPST-NO 10A 1-72V
Catalog
Solid State Relays
DataSheet
DC100D10 PDF
Type Description
Series:PowerPlus DC
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Chassis Mount
Circuit:SPST-NO (1 Form A)
Output Type:DC
Voltage - Input:4 ~ 32VDC
Voltage - Load:1 V ~ 72.0 V
Load Current:10 A
On-State Resistance (Max):13 mOhms