DP4R60E20H
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
VIGOR # :
Description
RELAY SSR 1-48 V
Catalog
Solid State Relays
DataSheet
DP4R60E20H PDF
Type Description
Series:DP
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Chassis Mount
Circuit:SPST-NO (1 Form A)
Output Type:DC
Voltage - Input:18 ~ 32VDC
Voltage - Load:1 V ~ 48.0 V
Load Current:20 A
On-State Resistance (Max):140 mOhms