PMC-0701F1015
Manufacturer
PIC GmbH
VIGOR # :
Description
MICRO SMD REED SWITCH
Catalog
Magnetic, Reed Switches
DataSheet
PMC-0701F1015 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Glass Body
Circuit:SPST-NO
Operate Range:10 ~ 15AT
Release Range:4AT
Current - Switching:500mA (AC/DC)
Voltage - Switching AC:120 V
Voltage - Switching DC:150 V
Power - Rated:10W
Operate Time:0.3 ms
Release Time:0.1 ms
Mounting Type:Surface Mount
Termination Style:Gull Wing
Length - Overall:0.512" (13.00mm)
Size - Body:0.276" L x 0.059" W x 0.079" H (7.00mm x 1.50mm x 2.00mm)
Height Above Board:0.079" (2.00mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Capacitance:-
Current - Carry:700mA (AC/DC)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
MK24-D-2
MK24-D-2
SWITCH REED SPST-NO 300MA 30V
ORT 551-1/10-15 AT
ORT 551-1/10-15 AT
SWITCH REED SPDT 200MA 30V
MK24-C-2
MK24-C-2
SWITCH REED SPST-NO 300MA 30V
PMC-0701F1015
PMC-0701F1015
MICRO SMD REED SWITCH
23436
PUNCH PIN HEAVY DUTY 16MM
IO-XLR5-M-EH
IO-XLR5-M-EH
CONN RCPT MALE XLR 5POS SOLDER