PMC-0701TH1015
Description
STANDARD SMD REED SWITCH PITCH 1
DataSheet
PMC-0701TH1015 PDF
Part Status:Active
Type:Molded Body
Circuit:SPST-NO
Operate Range:10 ~ 15AT
Release Range:4AT
Current - Switching:500mA (AC/DC)
Voltage - Switching AC:120 V
Voltage - Switching DC:150 V
Power - Rated:10W
Mounting Type:Surface Mount
Termination Style:Axial
Length - Overall:0.492" (12.50mm)
Size - Body:0.335" L x 0.110" W x 0.098" H (8.50mm x 2.80mm x 2.50mm)
Height Above Board:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Capacitance:-
Current - Carry:700mA (AC/DC)