RI-70GP0710
Manufacturer
Comus International
VIGOR # :
Description
SWITCH REED SPST-NO 500MA 120V
Catalog
Magnetic, Reed Switches
DataSheet
RI-70GP0710 PDF
Type Description
Series:RI-70
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Glass Body
Circuit:SPST-NO
Operate Range:7 ~ 10AT
Release Range:-
Current - Switching:500mA (AC/DC)
Voltage - Switching AC:120 V
Voltage - Switching DC:170 V
Power - Rated:10W
Operate Time:0.15 ms
Release Time:0.03 ms
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:Axial
Length - Overall:1.811" (46.00mm)
Size - Body:0.071" Dia x 0.276" L (1.80mm x 7.00mm)
Height Above Board:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Capacitance:0.35 pF
Current - Carry:400mA (AC/DC)