PMC-0701S1015
Description
MICRO SMD REED SWITCH
DataSheet
PMC-0701S1015 PDF
Part Status:Active
Type:Glass Body
Circuit:SPST-NO
Operate Range:10 ~ 15AT
Release Range:4AT
Current - Switching:500mA (AC/DC)
Voltage - Switching AC:120 V
Voltage - Switching DC:150 V
Power - Rated:10W
Mounting Type:Surface Mount
Termination Style:Axial
Length - Overall:0.394" (10.00mm)
Size - Body:0.071" Dia x 0.276" L (1.80mm x 7.00mm)
Height Above Board:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Capacitance:-
Current - Carry:700mA (AC/DC)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
MK02/6-1
MK02/6-1
SWITCH REED SPST-NO 500MA 170V
SW GR100/20-25 AT
SW GR100/20-25 AT
SWITCH REED SPST-NO 1A 150V
MDRR-DT-30-35-F
MDRR-DT-30-35-F
SWITCH REED SPDT 180MA 120V