PMC-0701FH1015
Description
MICRO SMD REED SWITCH
DataSheet
PMC-0701FH1015 PDF
Part Status:Active
Type:Molded Body
Circuit:SPST-NO
Operate Range:10 ~ 15AT
Release Range:4AT
Current - Switching:500mA (AC/DC)
Voltage - Switching AC:120 V
Voltage - Switching DC:150 V
Power - Rated:10W
Mounting Type:Surface Mount
Termination Style:J Lead
Length - Overall:0.484" (12.30mm)
Size - Body:0.374" L x 0.110" W x 0.091" H (9.50mm x 2.80mm x 2.30mm)
Height Above Board:0.091" (2.30mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Capacitance:-
Current - Carry:700mA (AC/DC)