PMC-0701S1520
Description
MICRO SMD REED SWITCH
DataSheet
PMC-0701S1520 PDF
Part Status:Active
Type:Glass Body
Circuit:SPST-NO
Operate Range:15 ~ 20AT
Release Range:4AT
Current - Switching:500mA (AC/DC)
Voltage - Switching AC:120 V
Voltage - Switching DC:150 V
Power - Rated:10W
Mounting Type:Surface Mount
Termination Style:Axial
Length - Overall:0.394" (10.00mm)
Size - Body:0.071" Dia x 0.276" L (1.80mm x 7.00mm)
Height Above Board:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Capacitance:-
Current - Carry:700mA (AC/DC)